BESTICK, 40 stycken, silver. Sverige samt Norra Europa, 1700-1800-tal.

Består av:
Fem fruktknivar med räfflat skaft, troligen märkt med JFS, längd 21,5 cm (två med lagningar, nagg på kniv) (306 gram).
Fem fruktknivar, med rostfria blad, Augsburg (senare kniv samt bristningar), längd 22 cm (totalvikt 434 gram).
Sex matknivar, en med räfflat skaft (kniv märkt med Eben parker & Sons Sheffield), fyra daterade 1815. Längd ca 26 cm (522 gram) (bucklor, slitage, bristningar).
Gustav Hamnqvist (1789-1818), Åmål, 12 fruktknivar, med adliga ätten Hård af Torestorps vapensköld, längd 22 cm (376 gram) (smärre bristningar och bucklor).
Pehr Zethelius (1766-1810), Stockholm, fyra gafflar, 1798, längd ca 19,7 cm (324 gram).
Anders Stafhell (1755-1794), Stockholm, tre gafflar, 1775, längd 18 cm (152 gram).
Johan Bergengren (1752-1788), Kristianstad, två gafflar, 1785, längd 18,6 cm (graverade baktill) (147 gram).
Johannes Lagerdahl (1797-1804 (1838)), gaffel, 1802, längd 18 cm (55 gram) (graverad baktill).
Två gafflar, längd 17,5-18 cm (nagg), (99 gram).
Totalvikt 2415 gram.

Repor. Bristningar. Bucklor. Fåtal delvis renoverad. Smärre nagg. Slitage.

Utropspris
5 000 SEK