Konst Grafik
1137217
Marc Chagall
(1887-1985)

MARC CHAGALL, Handkolorerad etsning, 1931-39 (utgiven av Tériade, Paris 1952), signerad med initialer i blyerts 61/100.

"Saül et David", ur: "La Bible". 30,3 x 24,3 cm, bladstorlek 54 x 39 cm (Arches).

Mindre gulnad. A tergo med rester från tidigare montering. Mindre blyertspåskrift.

Sorlier 259.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Slutpris
13 000
1 222
1 377
Utropspris
16 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
13 jun 18:50
13 000 SEK
13 jun 18:50
12 556 SEK
13 jun 16:22
12 500 SEK
10 jun 17:45
12 000 SEK
7 jun 17:37
11 000 SEK