Bronserad vitmetall med målade sevresimiterande porslinsinläggningar. Dekor av band annat kvinnofigurer och barn. På sockel av bronserat trä. Pendel medföljer. Bredd 41, djup 16, höjd 56+6 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Delvis kraftigt slitage. Repor. Lucka till urverket saknas.