Jonas Carl Linnerhielm

(Sverige, 1758-1829)
Jonas Carl Linnerhielm
(Sverige, 1758-1829)

JONAS CARL LINNERHIELM, miniatyrer, ett par, samramade. Bok om konstnären medföljer.

Vardera miniatyr signerad och daterad JCL 1799. Miniatyrerna monterade på en bild av förgätmigej med följande påskrift: "Den dag du mig förglömmer. Du mig till döden dömmer. Wilhelm. Walsnäs (?) den 30 juli 1817". Enligt etikett a tergo avbildar miniatyrerna konstnärens döttrar: Engel Maria Linnerhielm (f. 1792, g. 1856 med friherre Adam Christian Raab på Ryssbylund, d. barnlös där 1856) och Helena Maria Linnerhielm (f. 1793, d. ogift på Ebbetorp 1867). Vardera miniatyr cirka 4,8 x 3,8 cm. Totala mått (inkl. ram) 18 x 14,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Spricka. Fläckar. Slitage. Bok ej genomgången men i till synes god kondition.

Proveniens

Fröken Maria Bergman (som fått miniatyrerna i arv från Ebbetorp, tidigare i Jonas Carl Linnerhielms ägo); därefter i arv inom familjen.

Flickorna troligtvis avbildade med Vadstena adliga jungfrustifts stiftskors på bröstet.

Eva Nordensons bok "Mitt förtjusta öga. J.C. Linnerhielms 'voyages pittoresques' i Sverige 1787-1807" från 2008 medföljer.

Utropspris
3 000 SEK