Diane Arbus

(USA, 1923-1971)
Diane Arbus
(USA, 1923-1971)

DIANE ARBUS, BOK, "Diane Arbus. An Aperture Monograph", Diane Arbus, special edition The Museum of Modern Art 1972.

Inbunden med mjuka pärmar samt med löst skyddsomslag i plast. Utgiven 1972. Första utgåvan. Innehåller bilden "Two girls in identical raincoats, Central Park, N.Y.C. 1969" som pga upphovsrättsliga skäl togs bort i senare tryckningar och utgåvor. 28 x 23,5 cm.

Omslag/pärmar med slitage, ytsmuts, fuktfläckar, missfärgning, mjuka hörn. Ryggen med skador.
Sidor med missfärgning längs kanterna, somliga med obetydlig ytsmuts.
Första sidan med spår av text i blyerts.
Ej fullt genomgången.

When Diane Arbus died in 1971 at the age of 48, she was already a significant influence—even a legend—among serious photographers, although only a small number of her pictures were widely known. The publication of Diane Arbus: An Aperture Monograph in 1972, and the posthumous retrospective at the Museum of Modern Art, offered the public its first encounter with Arbus’s achievements. The response was unprecedented.

Utropspris
4 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57