Arne Jones E1299

Björn Wessman

(Sverige, Född 1949)
Björn Wessman
(Sverige, Född 1949)

BJÖRN WESSMAN, litografi, signerad och numrerad 93/143

"Furieux". Oramad. 60 x 79,5 cm.

Konstnär

Björn Wessman är en svensk målare och grafiker utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1976-1981. Sedan barndomen har han varit intresserad av naturen. Landskapsmåleriet blev hans signum redan tidigt i karriären. Men det är inga avbildningar, de är synteser, som alla glöder och brinner av färg. I hans bilder syns inga levande varelser, naturen själv tar över liksom de intensiva färgerna. Motiven som inspirerat honom har han funnit nära och långt borta. Han har fängslats av isiga landskap i Lappland, av japanska stenträdgårdar, av bergen i Tasmanien, av vida utsikter i Australien och fascinerats av Monets trädgårdar i Giverny. I hans bilder lever färgen intensivt vare sig det gäller tropisk hetta eller nordisk kyla. Målningarna har oftast ett stort format, vilket gör betraktaren delaktig i motivet. Wessman har ateljé både i Stockholm och i Aniane i Frankrike.

Utropspris
2 500 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79