Servis, 69 delar, porslin. Bing & Gröndahl, "Måsen", Danmark, 1900-tal.

Bestående av;

12 mattallrikar, diameter 24,5 cm. 2:a sortering.
12 sopptallrikar, 21 cm. 2:a sortering.
12 förrättstallrikar, diameter 22 cm.
3 ovala serveringsfat, längd 34-40 cm. 2a sortering.
Terrin med lock, längd 28 cm, höjd 23 cm.
12 brödassietter, diameter 17,5 cm. 2 sortering.
Såsbåt, längd 20,5 cm.
2 lövformade fat, längd 19-24 cm.
Snäckformad skål, längd 16,5 cm. 2 sortering.
2 vaser, höjd 13-14 cm. 2 sortering.
Tazza, höjd 10 cm. Diameter
14 cm.
4 (2+2) tekoppar med fat, porslin. ´2 sortering.
9 koppar med 11 fat, 2a sortering.

Många delar 2.sortering. Obetydligt slitage.

Utropspris
5 000 SEK