Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Oiva Toikka, dekorationsfat, keramik, signerad Los Angeles Marjalle Oiva Rakkaudella 05.10. 1996.

"Huipulla tuulee". (Det blåster på toppen). Diameter 33,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Oiva Toikka öppnade personligen sin utställning i det prestigefyllda Murray Feldman Gallery på Pacific Design Center i Los Angeles i oktober 1996. Samtidigt hölls en utställning vid intilliggande Show Finland-showroom från 5 oktober till 2 november 1996. Oiva Toikka signerade sina glasskulpturer för de inbjudna gästerna. På sin resa till Kalifornien hörde han att han kunde prova på att göra keramik med en vaxteknik som han aldrig hade gjort förut. Han var som alltid intresserad eftersom han hade en chans att prova något nytt i sitt arbete som inspirerade honom. Han gjorde några keramikverk i en keramikstudio i Los Angeles och detta unika verk, signerat den 5 oktober 1996, är ett av dessa personliga konstverk som han ville skapa som ett tack för sitt besök .Oiva Toikka var en särskilt känslig person. Han har själv sagt i en intervju om sin konst: ”A new product often has sometechnical aspect to it that gives it a personal touch. I always start
from the technique to get that aspect right. Strict limitations are an inspiration, making me try to add something of my own.”

Formgivare

Utropspris
1 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977