1329816

Hermès

(Frankrike, 1837-)
Hermès, väska, "kelly 32", 1959.

Hermès, väska, "Kelly 32", 1959.

Cognacsfärgat skinn och ljus kanvas. Spänn i guldfärgad metall märkt "HÈRMES PARIS". Fodrad. Tre innerfack. Märkt "HÈRMES PARIS" samt O. 32 x 23 x 13 cm. Nyckel finns.

Slitage. Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Repor. Hänglås saknas. Skador invändigt.

Proveniens

Enligt uppgift gåva omkring 1965 från Ingrid Bergman till Elisabeth Pajkull, systerbarn till Lasse Smith.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
25 000 SEK