Handmålad dekor i grönt och rött.
1 kanna, höjd 15 cm.
1 serveringsskål, diameter 23, höjd 11 cm.
2 serveringsskålar, diameter 13, höjd 6,5 cm.
6 djupa tallrikar, diameter 21 cm.
8 mattallrikar, diameter 25 cm.
4 kaffekoppar, höjd 5,5 cm medföljer.
Smärre ytslitage. Ställvis krackelerad, främst kannan.