C Göran Karlsson, serigrafi, signerad och daterad -85. Numeroitu 57/70.
"I det gröna". Bladstorlek 53 x 40 cm.
Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.
C Göran Karlsson, svensk bildkonstnär och skulptör född i Uppsala. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Inledningsvis målade Karlsson detaljerade, realistiska målningar, ofta föreställande landskap, senare, under 1970-talet utvecklades hans måleri mer åt det abstrakta hållet där rena, geometriska former avbildade ställverksdetaljer. Under senare tid har det abstrakta måleriet tagit sig ett futuristiskt uttryck med geometriska linjer.