Svartlackerat med intarsiadekor och beslag av mässing. Benen kopplade, kannelerade samt med överkragningar. Två fällbara slag på vardera sida. En låda i sargen. Längd 77-117, bredd 56, höjd 72 cm.
Fanerskador och smärre avslag i träet. Fanerlagningar. Ställvis dekorbortfall. Något slitage.