Terrin med lock och fat, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, 1889-1922.
Handmålad blomsterdekor i underglasyrblått. Modellnummer 1/360 respektive 1/218. Terrinens längd 34, höjd 21 cm. Fatets längd 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nagg. Fatet med större fotringsnagg. Andrasortering. Glasyrmistor.