Ilmari Lappalainen, fåtöljer, ett par, "Laila", Asko, Finland 1950-tal.
Fast stoppad klädsel, ryggstöd med knappar. Lackade ben. Bredd 79 cm. Sitthöjd 39 cm. Totalhöjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Senare klädsel.