Vikbar skiva med utfällbart stödben. Ovansida med spelbräde. Fanerat i mahogny. Längd 88, bredd 43-87, höjd 77 cm.
Slitage. Repor. Fanerskador. Torrsprickor. Dekordelar saknas samt delvis senare kompletterade.