Josef Ekberg, ytterfoder, "Sgrafitto", stengods, Gustafsberg, 1918.
Dekor av blåa blommor och blad mot turkos bakgrund. Signerad Gustafsberg 1918 J Ekberg. Höjd 25, diameter 31 cm.
Krackelyr. Något slitage. Smärre nagg.
Enligt uppgift inköp 1918 av familjen Kronberg, Engeltofta, Gefle.