Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, servis, 48 delar, porslin, "Musselmalet", Danmark.

Handmålad blomsterdekor i blått.
Kanna 386 15 cm
Chokladkanna 370 18 cm
Kaffekanna 48 25 cm
Kaffekanna 217 20 cm
2 ovala fat 748 17 cm
Avlångt uppläggningsfat 613 25 cm
Äggkopp 117 6 cm
Skål med lock 707 14 cm
6 tallrikar 578 22 cm
7 tallrikar 572 22 cm
2 djupa tallrikar 565 24,5 cm
10 assietter 180 17cm
3 assietter 1087 17,5 cm
6 assietter 574 17 cm
2 assietter 653 14,5 cm
Kopp 1159 med fat
2 koppar med fat 525

Lagad terrin 1129 utan lock medföljer. En kopp 357 utan fat medföljer. 11 olika te/kaffefat medföljer. Kanna och chokladkanna med större mynningsnagg och sprickor. Kaffekanna 48 andrasortering. Kaffekanna 217 med nedslipad pip. Fat 748 andrasortering och med nagg. Tre tallrikar 578 med nagg, en med spricka. Två tallrikar 572 med nagg. Fem asseitter 180 med nagg. Assietter 1087 med nagg, en med spricka. Två assietter 574 med nagg. Assietter 653 med nagg. Kopp och fat 1159 med nagg. En kopp med fat 525 med nagg.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Köpinformation
Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice