Bokhyllor, ett par, Danmark, 1960/70-tal.

2-delade bokhyllor fanerade i palisander. Underdelar med lådor respektive dörrar med bakomliggande hyllplan. Brännmärkta "Danish Furnituremakers Control".
Längd 110, djup 40, höjd 191 cm vardera. Nyckel finns.

Något slitage. Smärre märken. Ställvis blekta.

Utropspris
6 000 SEK
Om Cites