Fällbord, av Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814), Sengustavianskt.

Fanerat samt mörkbonat. Trepassfot med claw-and ball-avslut på hjultrissor. Signerat med etikett. Diameter 84 cm, höjd 68-115 cm.

Ställvis slitage. Torrsprickor. Märken.

Fredrik August Ecksteins mästerstycke från 1794 bestod av ett skrivbord med uppsats i mahogny och förgyllda detaljer. Skrivbordet står idag på Gripsholms slott. Han tillhörde en familj där flera av dem blev snickarmästare i Stockholm. Hans farfar Friedrich var född i Nürnberg och blev mästare i Stockholm omkring 1730. Friedrichs son Carl Gustaf blev även han mästare med ett valnötsskåp som mästerstycke 1765. Även Friedrichs brorson Johan Conrad flyttade till Sverige och blev snickarmästare i Stockholm 1750. Johan Conrad var Georg Haupts läromästare 1754-59. Fredriks August bror Carl Gustaf, som fick samma namn som fadern, blev hovmålare och var medhjälpare till Louis Masreliez vid dekorationsarbeten på Stockholms slott, Hagapaviljongen och Arvfurstens palats.

Utropspris
2 500 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79