Kommod, troligtvis England, 1800-talets andra hälft.

Mahogny och mahognyfanerad, stenskiva, mässingsbeslag. Lockets mekanism skjuter fram skåpets övre del. Nederdel med draglåda och låsbart skåputrymme. Höjd 100 cm, bredd 70 cm, djup 47 cm. Nyckel finns.

Smärre fanerskador. Smärre repor och märken. Övredelen har något lösa fogar. Nyckel finns.

Utropspris
400 EUR