Parti kompaniporslin: gräddkanna, sju koppar samt sju fat, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Dekorerade i Famille Rose samt underglasyrblått med varierande motiv av blommor, figurscener, flodlandskap samt trädgårdar. En kopp i med matchande fat., dekorerad med blommor inom reserver i underglasyrblått. Fatens diameter 12-13,5 cm. Gräddkannans höjd 9,5 cm.

Nagg. Ställvis slitage. Två koppar med sprickor, två fat med sprickor. Ett Famille Rose-fat lagat och retuscherat. Gräddkannan med senare handtag samt sprickor.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69