Vas, cloisonné och fat, satsuma-porslin, Japan, Meiji (1868-1912) respektive 1900-tal.

Balusterformad vas med avsmalnande hals och utsvängd mynning, dekor i emalj på koppar med motiv av fenixfåglar och drakar, höjd 30 cm.
Fat med dekor av "a thousand faces" och drake i landskap, diameter 38 cm.

Vasen med skador.

Proveniens

The collection of Hasse Persson (Gränna, Sweden), purchased in the 1960s. Thence by descent.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75