Urnor med lock, ett par porslin, Kina, 1900-talets andra hälft.

Hexagonal form, dekorerade i emaljfärger med motiv av eleganta damer och pojkar i en trädgård. Höjd 21 cm.

Något ojämn form. Smärre ytslitage. En med nagg på mynning och lock.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69