Tallrikar, sju stycken, bärtallrikar, fem stycken, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underlgasyrblått.
Tallrikarna av olika modeller och med olika motiv; delvis oktagonala och delvis runda, diameter ca 22,5-23 cm. Bärtallrikarna oktagonala med motiv av blomsterkorgar, fjärilar längs brämen, diameter 16 cm.

Slitage. Nagg. Kantsprickor förekommer. En bärtallrik med lagad kant.

Klubbat pris
2 200
209
239
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (6 bud)
5 jan 14:47
2 200 SEK
5 jan 14:47
2 000 SEK
4 jan 20:49
1 920 SEK
4 jan 20:49
1 820 SEK
2 jan 18:07
1 800 SEK
1 jan 18:18
600 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75