Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
1684517

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Årskub 2000, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi 2000, 963/2000.

Färgad glasformation omsluten av gjutet, klart glas. Sidorna slipade. Bär tillverkarens etikett. Höjd 8 cm. Originalförpackning.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
260
E
U
R
2 740
S
E
K
298
USD
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (6 bud)
6
1 jan 18:45
260 EUR
5
31 dec 2025 18:53
240 EUR
4
31 dec 2025 13:47
220 EUR
3
30 dec 2025 21:34
200 EUR
2
27 dec 2025 0:07
100 EUR
1
25 dec 2025 12:29
50 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Iris Bäckman
Helsingfors
Iris Bäckman
Värderare
+358 50 525 1219

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice