Bestickservis, 77 delar, silver, "Musslan", Finland, 1900-talets första hälft.

Stämplade och delvis graverade med monogram och årtal.
10 matgafflar 20 cm
9 matknivar med knivblad av rostfritt stål 23,5 cm
1 matsked 21 cm
7 matskedar 20 cm
4 bordsgafflar 17 cm
4 bordsknivar med knivblad i rostfritt stål 21,5 cm
7 bordsskedar 17 cm
6 smörgåsgafflar 15 cm
6 smörgåsknivar med knivblad i rostfritt stål 18,5 cm
6 dessertskedar 16,5 cm
4 teskedar 14,5 cm
12 kaffeskedar 12,5 cm
1 sillgaffel 15 cm

Vikt utan knivar ca 1590 gram.

Fyra medföljande bestick i samma modell i nysilver.

Åldersrelaterat slitage, anlupet.

Utropspris
8 000 SEK