Gallerskålar med fat, ett par samt lövformade fat, ett par, "Sachsisk Blomst", Danmark, 1923-34.
Porslin med handmålad, polykrom blomsterdekor. Modell 1574, 1575 samt 1598. Längd 18,5-23,5 cm.
En gallerskål med lagningar och sprickor. Smärre nagg på blommor. Ett lövformat fat med lagad hänkel. Smärre slitage.