Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Gallerskålar med fat, ett par samt lövformade fat, ett par, "Sachsisk Blomst", Danmark, 1923-34.

Porslin med handmålad, polykrom blomsterdekor. Modell 1574, 1575 samt 1598. Längd 18,5-23,5 cm.

En gallerskål med lagningar och sprickor. Smärre nagg på blommor. Ett lövformat fat med lagad hänkel. Smärre slitage.

Formgivare

Auktionen avslutas
6 dagar 21 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C1