TABURETT, gustaviansk, etikettmärkt Stockholms stolmakarämbete, 1700-talets andra hälft.

Målad i vitt och blått. Stoppad sits, sargdekor av bladstav, fyra svarvade kannelerade ben.

Slitage, senare bemålning, bräckage, sprickor och lagningar. Fläckad sits.

Utropspris
3 000 SEK