SABEL för kavallerimanskap, m/1893, E. Svalling, Eskilstuna.

Fäste av mässing. Tveeggad klinga med blodränder. Märkt "E. Svalling Eskilstuna", "M.B. G.M." samt "K.7 No 664." Delvis skarpslipad egg. Tot l 110. Balja i stål.

Bruksslitage. Smärre repor.

Utropspris
3 000 SEK