KARTA, träsnitt, "Nova Norbegiae et Gottiae", ur kartverk av Johannes Grueninger, troligen 1500-talets första hälft.

Kartuppslag ur kartverk, bildstorl 45 x 31.

Gulnad, veck, lagningar, hål efter insektsangrepp. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
5 000 SEK