Emil Heilborn

(Sverige, 1900-2003)
Emil Heilborn
(Sverige, 1900-2003)

HEILBORN, EMIL. Fotografi, stämpelsign. a tergo

Torshammare. Bildstrl. 22x17

Utställningen med Emil Heiborns bilder utsågs till bästa projekt vid fotofestivalen i Moskva 2004.

Läs vidare: http://www.bildmuseet.umu.se/pressinfo-emil_heilborn.html

http://www.sfoto.se/ft_start/bokanmalningar.asp?ID=127&kategoriID=5&sokvag=2004

Konstnär

Emil Heilborn var en svensk fotograf född i Ryssland. Heilborn startade sin karriär som ingenjör men började amatörfotografera under åren 1923-1927 på resor till bland annat USA. Några av bilderna publicerades i Dagens Nyheter och Heilborn fortsatte att fotografera. Hans specialitet blev industri- och reklamfotografering i modernistisk anda. Han avbildade maskiner och människor i svartvitt, med dynamiska diagonaler och spännande vinklar. Teknisk noggrannhet och skicklig ljussättning är kännetecknande. På slutet av 1930-talet arbetade Heilborn även med film och skapade en rad industrifilmer och skärgårdsfilmer. På 1970-talet arbetade han som fotograf på Nordiska Museet i Stockholm. Hans fotografier fick ett genombrott i New York på Robert Mann Gallery när Heilborn var 93 år gammal.

Utropspris
1 000 SEK