BOK MED TILLHÖRANDE 9 st INRAMADE GRAVYRER, "Grundritningar och Profiler uti 53 tabeller...Mekaniken" av Swen Rinman. Stockholm.

"Graveradt af Masrelier, graveradt af Grandel". 37 graverade planscher i boken. Halvfranskt skinnband i folio. Gravyrerna ramade i mahognyramar. Bildstorl 46 x 33.

Gulnade, fläckar och skador, bokbandet med skador och hårt slitage, hörnveck. Gravyrerna tidigare delar av boken och ej examinerade ur ram och boken ej genomgången.

Proveniens

Westanfors Bruk enligt bläckskrift dat 1822.

Utropspris
3 000 SEK