BOK MED TILLHÖRANDE 9 st INRAMADE GRAVYRER, "Grundritningar och Profiler uti 53 tabeller...Mekaniken" av Swen Rinman. Stockholm.

"Graveradt af Masrelier, graveradt af Grandel". 37 graverade planscher i boken. Halvfranskt skinnband i folio. Gravyrerna ramade i mahognyramar. Bildstorl 46 x 33.

Gulnade, fläckar och skador, bokbandet med skador och hårt slitage, hörnveck. Gravyrerna tidigare delar av boken och ej examinerade ur ram och boken ej genomgången.

Alkuperä - Provenienssi

Westanfors Bruk enligt bläckskrift dat 1822.

Lähtöhinta
3 000 SEK