UPPSATSSKÅL med 8 DESSERTSKÅLAR, pressglas, 1900-tal.

Laxtonat glas. Konturerade kanter, i dekoren diverse blomster. Skålens höjd 23,5 cm, diameter 23 cm. Efterrättsskålar på fot, höjd 11,5 cm.

Knappt märkbart bruksslitage.

Utropspris
150 EUR