Albrecht Dürer

(Tyskland, 1471-1528)
Albrecht Dürer
(Tyskland, 1471-1528)

ALBRECHT DÜRER (TYSKLAND), träsnitt, troligen 1500-tal.

"Die Vertreibung aus dem Paradies" (från "Die Kleine Holzschnittpassion"), 13 x 10,3 cm.

Beskuren, kraftiga fläckar, pappersslitage. Uppfäst med papperstejp a tergo. Ramen saknar glas.

Bartsch, 18.

Utropspris
3 000 SEK