AKSELI GALLEN-KALLELA, mapp med heliogravyrer, 3 st, signerade A Gallen-Kallela, en daterad 1914.
Mappen daterad 1912. "I bastun", bildstorlek 29 x 19,5 cm. "Första undervisningen", bildstorlek 25 x 20,5 cm. "Démasquée", bildstorlek 25 x 21 cm.
Papper med smärre fläckar och obetydliga kantskador, mappen med skador samt bruksslitage.