Fanerat med mahogny, Beslag av mässing. Skinnklädd skiva. Tre lådor. Längd 110, bredd 63, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ställvis blekt. Repor. Krackelyr. Nyckel finns.