Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Under vår kategori Design finner du allt från moderna klassiker till föremål av kända skandinaviska och internationella formgivare och möbeltillverkare. Vi får löpande in design inom alla kategorier såsom möbler, glas, belysning, keramik, silver och inom ett flertal olika tidsepoker – från omkring 1900 och fram till idag. Inred vackert... Läs mer

 
86 föremål
Barpallar, ett par, Johanson Design.
3d 1 tim
Barpallar, ett par, Johanson Design.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Helga Henschen, väggskulptur.
4d 1 tim
Helga Henschen, väggskulptur.
Aktuellt bud
400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, vas, Kosta Boda.
1d
Ulrica Hydman-Vallien, vas, Kosta Boda.
Aktuellt bud
350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Per B. Sundberg, Utan titel.
2d
Per B. Sundberg, Utan titel.
Aktuellt bud
1 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand.
15m 52s
Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand.
Aktuellt bud
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Olle Brozén, skulptur, Högbo, 2018.
4d 23 tim
Olle Brozén, skulptur, Högbo, 2018.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
6d 3 tim
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
Aktuellt bud
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
6d 3 tim
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
4d 1 tim
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsberg.
4d 23 tim
Stig Lindberg, väggplakett, Gustavsberg.
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.