Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

16 föremål
Matta, Kina, semiantik/antik, ca 106 x 57 cm.
20 tim 23m
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ytterfoder, Kina, 1900-tal.
21 tim 59m
Ytterfoder, Kina, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Karmstolar, ett par Kina omkring 1900.
6d 23 tim
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Golvvas Kina 1900-tal porslin.
6d 23 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK