Kan inte nå servern

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
18 föremål
Allan Egnell, En karoliner i strid.
20 tim 20m
Allan Egnell, En karoliner i strid.
Aktuellt bud
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anders Zorn, "Byst".
21 tim 22m
Anders Zorn, "Byst".
Aktuellt bud
390 EUR
Utropspris
400 EUR
Anders Zorn, "Dalarö".
21 tim 34m
Anders Zorn, "Dalarö".
Aktuellt bud
350 EUR
Utropspris
500 EUR
Axel Lind, Månskenslandskap.
5d 17 tim
Axel Lind, Månskenslandskap.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Herman Österlund, "Vårdag vid bäcken".
2d 18 tim
Herman Österlund, "Vårdag vid bäcken".
Aktuellt bud
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Interiör med dukat bord.
3d 17 tim
Interiör med dukat bord.
Aktuellt bud
700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Severin Nilson, Utanför kyrkan.
6d 22 tim
Severin Nilson, Utanför kyrkan.
Aktuellt bud
300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.