Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

157 föremål
Soffa, 1900-talets mitt.
7 tim 36m
Soffa, 1900-talets mitt.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Josef Frank, soffbord 2139, Firma Svenskt Tenn.
7 tim 45m
44 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
Per Öberg, soffbord, Firma Svenskt Tenn.
9 tim 45m
15 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Alvar Aalto, bänk, modell 153A, Artek, Finland.
9 tim 48m
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Barskåp, Swedish Grace, 1920-tal.
1d 5 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bruno Mathsson, stolar, 4 st, modell "BM65".
1d 8 tim
900 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Willy Daro, hans art, soffbord, "Bonsai tree".
1d 8 tim
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Stolar, 4 st, Modell nr "14", TON.
1d 9 tim
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Niels Koefoed, stolar, 6 st, Danmark, 1960-tal.
1d 9 tim
10 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Sängbord, ett par, Nordiska Kompaninet, 1970-tal.
1d 9 tim
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Matbord, 2000-tal.
2d 5 tim
Matbord, 2000-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Malmsten, hörnskåp, "Capella".
2d 5 tim
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tamburmajor, 1900-talets andra hälft.
2d 5 tim
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skrivbord, Skandinavien, 1950-60-tal.
2d 5 tim
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bord och bänk, Frankrike, 2000-tal.
2d 7 tim
4 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Soffbord, 1900-talets mitt.
2d 9 tim
Soffbord, 1900-talets mitt.
50 EUR
Utropspris
250 EUR
Golvlampa, 1950-tal.
2d 9 tim
Golvlampa, 1950-tal.
180 EUR
Utropspris
250 EUR
Serveringsvagn, 1960-tal.
3d 9 tim
Serveringsvagn, 1960-tal.
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bokhylla, Swedish Modern, 1940-tal.
4d
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtöljer, ett par, 1920-tal.
4d 1 tim
Fåtöljer, ett par, 1920-tal.
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bruno Mathsson, fåtölj, "Jetson", Dux.
4d 2 tim
1 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Soffbord, "Säter", IKEA, 1970-tal.
4d 2 tim
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anika Reuterswärd, matbord, "Gustav", Fogia.
4d 2 tim
5 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Byrå, Gustafsson Markaryd Möbel AB, 1950-tal.
4d 2 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bruno Mathsson, fåtölj, "Jetson".
4d 3 tim
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffbord, Jason, Danmark, 1950/60-tal.
4d 3 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rullklaffsekretär, 1930-tal.
4d 4 tim
Rullklaffsekretär, 1930-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Byrå, 1950/60-tal.
4d 5 tim
Byrå, 1950/60-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sideboard, 1950/60-tal.
4d 5 tim
Sideboard, 1950/60-tal.
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK