Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

223 föremål
Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand.
8 tim 12m
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Fagerlund, taklampa, Orrefors/ÖIA.
8 tim 17m
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
8 tim 41m
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Seppo Koho, taklampa, "Octo 4240", Secto Design.
9 tim 17m
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Vägglampa, Blond belysning, 2000-tal.
9 tim 36m
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Börje Berglund, skulptur.
10 tim 5m
Börje Berglund, skulptur.
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
10 tim 21m
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1940/50-tal.
10 tim 37m
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vägglampor, ett par, Swedish Modern, 1940-tal.
11 tim 25m
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Nirvan Richter, fåtölj, Norrgavel.
12 tim 29m
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Jan Ostwald, skål monogramsignerad.
15 tim 35m
2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ulrica Hydman-Vallien, matta, ca 239 x 177 cm.
1d 10 tim
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Dora Jung, bildvävnad, 1900-talets mitt.
1d 10 tim
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR