Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

61 föremål
Edward Hald, vas, fiskgraal, Orrefors.
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bertil Vallien, skål Kosta Boda.
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bertil Vallien, skulptur signerad.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skulptur, glas, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ingeborg Lundin, vas, glas, ariel, Orrefors.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide.
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK