Visar föremål 1 – 100 av 149

KLOCKOR & UR

Klockor och ur har tillverkats under århundraden för att både mäta tiden och vara estetiskt tilltalande. Urtillverkningen tog fart under 1500-talet och kom under tiden med många nya tekniska förbättringar. Kraven på exakthet var stor eftersom de många gånger skulle användas vid vetenskaplig forskning. Ett stort genombrott var uppfinning av pendeln vid mitten av 1600-talet. Fick- och reseur var statusobjekt och fick många gånger ett läderetui. Förutom de avancerade urverken lades stor möda på att utforma vackra fodral av metall och trä. Under 1900-talet revolutionerade armbandsuren marknaden med nya tekniker och design.

KÖP DIREKT. Nu har du möjlighet att köpa ett urval av högklassiga begagnade och nytillverkade klockor direkt.
Läs mer om hur det går till här >