Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1480. SKÅL, Pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1480. SKÅL, Pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
136. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
136. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
906. GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
835. URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1524. BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil.
1524. BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
567. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
567. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
281. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 210,5 x 129,5 cm.
281. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 210,5 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
302. ANTIK TALISCH-området, sannolikt. 271,5 x 104 cm.
302. ANTIK TALISCH-området, sannolikt. 271,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1566. VINKYLARE, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1497. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1867. FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
1867. FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
50. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition.
50. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
20. Ivar Arosenius, "I naturens sköte".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
668. LJUSSTAKAR, ett par. Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
488. Peter Adolf Hall Tillskriven, Dam sittande i landskap.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
140. Carl Larsson, "Rygg och Ros".
140. Carl Larsson, "Rygg och Ros".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
139. CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
139. CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1368. OMEGA, Constellation, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2000-tal.
1368. OMEGA, Constellation, quartz, stål med briljantslipade diamanter, 2000-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
1363. BULGARI, Diagono, automatisk, stål, ca 2000-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1619. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
25. Bror Oscar Eugen Börjeson, Stilleben med grön flaska och ljusstakar.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
132. Anders Zorn, "Grunt".
132. Anders Zorn, "Grunt".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
579. KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.
579. KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1452. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1452. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
272. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 176 x 120,5 cm.
272. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 176 x 120,5 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
267. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 197,5 x 142 cm.
267. SEMIANTIK ISFAHAN FIGURAL. 197,5 x 142 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
270. SEMIANTIK KAUKASISK KELIM, sannolikt Shirvan. 256 x 156,5 cm.
270. SEMIANTIK KAUKASISK KELIM, sannolikt Shirvan. 256 x 156,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
255. MATTA, old Ghom. Ca 198,5 x 137,5 cm.
255. MATTA, old Ghom. Ca 198,5 x 137,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
314. SEMIANTIK TÄBRIS. 217 x 132,5 cm.
314. SEMIANTIK TÄBRIS. 217 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
266. SEMIANTIK ISFAHAN. 213,5 x 133 cm.
266. SEMIANTIK ISFAHAN. 213,5 x 133 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1618. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1618. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1668. VAS, porslin. Kina, Republik, med Qianlong sigillmärke.
1668. VAS, porslin. Kina, Republik, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1715. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1715. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1641. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Kanton, Sen Qing dynasti.
1641. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Kanton, Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1488. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
1488. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1470. SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina.
1470. SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1704. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1704. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
767. DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
767. DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
331. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771).
331. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1774. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
1774. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1746. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1746. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1744. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1744. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1803. VINKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1803. VINKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1815. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1815. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Carl Frisendahl, "Gammalt lejon".
167. Carl Frisendahl, "Gammalt lejon".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. ARMBAND, Ole Lyngaard, vitguld med briljantslipade diamanter, tot. 0.18 ct.
1130. ARMBAND, Ole Lyngaard, vitguld med briljantslipade diamanter, tot. 0.18 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1866. TEMPELHUNDAR, ett par, brons. Burma/Thailand, sent 1800-tal.
1866. TEMPELHUNDAR, ett par, brons. Burma/Thailand, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1229. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct, och orientaliska pärlor.
1229. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct, och orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
734. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
734. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
769. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
768. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
768. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
770. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
588. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
605. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
605. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1717. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1717. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1699. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1299. ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter med hängande pärlor.
1299. ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter med hängande pärlor.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
797. PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.
797. PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1315. ÖRHÄNGEN, jade i form av skurna grodor med diamanter och rubiner.
1315. ÖRHÄNGEN, jade i form av skurna grodor med diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
497. Porträtt av ung man.
497. Porträtt av ung man.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1837. VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.
1837. VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
1830. VIKT, förgylld brons med inläggningar av sten. Arkaiserande.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK