Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1654. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1654. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
230. MATTA, semiantik, Kayseri 169,5 x 119,5 cm.
230. MATTA, semiantik, Kayseri 169,5 x 119,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
237. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 83,5 x 64 cm.
237. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 83,5 x 64 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1653. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1653. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
831. VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1202. ÖRHÄNGEN, Cartier, guld, 1989.
1202. ÖRHÄNGEN, Cartier, guld, 1989.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1465. BI-SKIVA, nefrit. Kina.
1465. BI-SKIVA, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474. Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader.
474. Jonas Carl Linnerhielm, Insjölandskap med boskap och byggnader.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1731. FAT med SIL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1731. FAT med SIL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1400. SVINSTIA med GRIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr.).
1400. SVINSTIA med GRIS, lergods. Han dynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1402. TUPPAR, fyra stycken, lergods. Han, Tang respektive Liao dynastin.
1402. TUPPAR, fyra stycken, lergods. Han, Tang respektive Liao dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1415. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
1415. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
790. FLASKA, glas. Strömbäcks glasbruk, 1700-talets andra hälft.
790. FLASKA, glas. Strömbäcks glasbruk, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1409. KRUKA, lergods. Västra Jin dynstin ca 300 AD.
1409. KRUKA, lergods. Västra Jin dynstin ca 300 AD.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1820. ASK med LOCK, brons. Qing dynastin.
1820. ASK med LOCK, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
295. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 80,5 x 61 cm.
295. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 80,5 x 61 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1281. ÖRHÄNGEN, svart onyx med briljantslipade diamanter, tot. 0.45 ct.
1281. ÖRHÄNGEN, svart onyx med briljantslipade diamanter, tot. 0.45 ct.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1608. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1608. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1886. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1886. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1689. SKÅL, porslin. 1600-talets mitt.
1689. SKÅL, porslin. 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1775. SKÅL samt SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1775. SKÅL samt SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1760. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1760. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1419. FAT, samt VÄRMEFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1419. FAT, samt VÄRMEFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1429. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1429. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1737. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1737. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
796. CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.
796. CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1050. RING, Cartier, ' Trinity' , tre färger guld.
1050. RING, Cartier, ' Trinity' , tre färger guld.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1263. RING, mabepärla med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1263. RING, mabepärla med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1804. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1804. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
867. BÄGARE, Moskva 1804.
867. BÄGARE, Moskva 1804.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1526. FIGURIN, brons. Nepal, 1800-tal.
1526. FIGURIN, brons. Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1583. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1563. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1563. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1688. VAS, porslin. Transition 1600-tal.
1688. VAS, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1568. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1568. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
794. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
794. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1448. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1448. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1513. VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1513. VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1764. PENSELBAD, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-1627).
1764. PENSELBAD, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-1627).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1817. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, 1900-tal.
1817. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1750. FAT, porslin. Ming dynastin, omkring 1500.
1750. FAT, porslin. Ming dynastin, omkring 1500.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1437. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).
1437. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
850 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
490. Mansporträtt.
490. Mansporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
780. BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.
780. BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
779. KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.
779. KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
813. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
813. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1861. FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.
1861. FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1857. STELE, brons. Indien, troligen 16/1700-tal.
1857. STELE, brons. Indien, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1752. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1752. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1603. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1603. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1570. URNOR, ett par, porslin. Imari, Japan, 1700-tal.
1570. URNOR, ett par, porslin. Imari, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
793. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
793. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
778. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
778. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1472. VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1472. VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1674. FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke.
1674. FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1682. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.
1682. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK