Modern Art + Design 598

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
15Per B. Sundberg, vas, glas, Orrefors 1998, unik.Omfattas av följerätt. (d)
18Vicke Lindstrand, vas, Kosta 1950-tal.A tiny polished spot at the rim.
66Knud Andersen, urna med lock och bas av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark.Omfattas ej av följerätt.
82Georg Jensen, praktskål på fot, Köpenhamn 1925-32, sterling. Design nr 264 A,Korrekt utrop 45-50.000/ Estimate 50-75.000 SEK
121HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.Tillskriven Helge Werner/ attributed to Helge Werner.
154Harald Notini, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, sannolikt 1940-tal.Glasskivan sannolikt sekundär/ the glass disc probably later
225Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno kallröd med enkel bård", rölakan, ca 217 x 149,5 cm, signerad AB MMF BN.Kortsidorna inklusive signaturerna delvis senare.
235Barbro Nilsson, MATTA, "Magdalena blå", tät rya, ca 387,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN.Måtten är ca 387,5 x 304 cm.
238Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometrisk komposition.Poet Gunnar Eriksson och Gunhild Ahnström (vänner till bland andra Arthur Lundkvist och Harry Martinsson). Därefter i arv familjen.
282Gösta Adrian-Nilsson, Indian i kubistiskt landskap.Privatsamling sedan 1950/60-talet. Därefter i arv till nuvarande ägare.
299Torsten Renqvist, "Döende djur".Obs! Titeln är "Döende djur". Skulpturen är från 1969.
300Vera Nilsson, "Nakenmodell".Liljevalchs konsthall, "Vera Nilsson", 4 oktober 2014-6 januari 2015.

Utdragna föremål

Nr.
20
56
389

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.