905697

282. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Indian" in a cubist landscape.

Signed GAN and dated -13. Pencil and gouache on paper 25.7 x 19.5 cm.

Droit de suite
Yes
Provenance

Private collection since 1950/60s.
Hence by descent to present owner.

80 000 - 100 000 SEK / 8 325 - 10 406 EUR
Hammer price
200 000 SEK
Absentee bid
It is too late to place absentee bids for this lot.

Absentee bids can be placed prior to 10 lots before this item is hammered.

Saleroom notice

Related content

Av sin vän i Motala, Egon Östlund, fick GAN i julklapp 1915 Fenimore Coopers indianböcker. Ungefär samtidigt som han under julhelgen slukade "Den siste mohikanen" och "Hjortdödaren" påbörjade han sitt dagboksskrivande: den svarta vaxduksboken med sitt röda snitt döps som en indian till "Svartbok". "Må Du till Ditt väsen också vara indian - aldrig glömma en välgärning, aldrig förlåta en oförrätt", skriver GAN trettondagen 1916 och fortsätter: "Det inbundna, bistra och stolta hos dessa smalmidjade, stålmusklade män och ynglingar griper mig ständigt med samma kraft". Det aktuella katalognumret som är utfört redan 1913 visar på GAN:s tidiga intresse för indianen som en tankefigur och symbol vilken är återkommande i konstnärens produktion. Denna tidiga akvarell är i sina friska och klara färger en kubistisk (pojk)dröm.

Contact the cataloguer

Cecilia Berggren

Cecilia Berggren
Specialist Classic Art, Prints 19th/20th Century. On parental leave.

+46 (0)8 611 69 32
cecilia.berggren@bukowskis.com

Terms & Conditions details

Transports

How do I place a bid

Create account