282
905697

Gösta Adrian-Nilsson

(Sweden, 1884-1965)
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Hammer price
200 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Gösta Adrian-Nilsson
(Sweden, 1884-1965)

"Indian" in a cubist landscape

Signed GAN and dated -13. Pencil and gouache on paper 25.7 x 19.5 cm.

Saleroom notice

Private collection since 1950/60s.
Hence by descent to present owner.

Provenance

More information

Av sin vän i Motala, Egon Östlund, fick GAN i julklapp 1915 Fenimore Coopers indianböcker. Ungefär samtidigt som han under julhelgen slukade "Den siste mohikanen" och "Hjortdödaren" påbörjade han sitt dagboksskrivande: den svarta vaxduksboken med sitt röda snitt döps som en indian till "Svartbok". "Må Du till Ditt väsen också vara indian - aldrig glömma en välgärning, aldrig förlåta en oförrätt", skriver GAN trettondagen 1916 och fortsätter: "Det inbundna, bistra och stolta hos dessa smalmidjade, stålmusklade män och ynglingar griper mig ständigt med samma kraft". Det aktuella katalognumret som är utfört redan 1913 visar på GAN:s tidiga intresse för indianen som en tankefigur och symbol vilken är återkommande i konstnärens produktion. Denna tidiga akvarell är i sina friska och klara färger en kubistisk (pojk)dröm.