905697

282. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, "Indian" in a cubist landscape.

Signed GAN and dated -13. Pencil and gouache on paper 25.7 x 19.5 cm.

Droit de suite
Yes
Provenance

Private collection since 1950/60s.
Hence by descent to present owner.

80 000 - 100 000 SEK / 8 325 - 10 406 EUR
Hammer price
200 000 SEK

Saleroom notice

Related content

Av sin vän i Motala, Egon Östlund, fick GAN i julklapp 1915 Fenimore Coopers indianböcker. Ungefär samtidigt som han under julhelgen slukade "Den siste mohikanen" och "Hjortdödaren" påbörjade han sitt dagboksskrivande: den svarta vaxduksboken med sitt röda snitt döps som en indian till "Svartbok". "Må Du till Ditt väsen också vara indian - aldrig glömma en välgärning, aldrig förlåta en oförrätt", skriver GAN trettondagen 1916 och fortsätter: "Det inbundna, bistra och stolta hos dessa smalmidjade, stålmusklade män och ynglingar griper mig ständigt med samma kraft". Det aktuella katalognumret som är utfört redan 1913 visar på GAN:s tidiga intresse för indianen som en tankefigur och symbol vilken är återkommande i konstnärens produktion. Denna tidiga akvarell är i sina friska och klara färger en kubistisk (pojk)dröm.

Contact the cataloguer

Cecilia Berggren

Cecilia Berggren
Specialist Classic Art, Prints 19th/20th Century

+46 (0)8 611 69 32
cecilia.berggren@bukowskis.com

Terms & Conditions details

Transports

How do I place a bid

Create account