284
1311556

Taklampa, Swedish Grace 1920-30-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Tre skärmar i lackerad plåt, dekorelement i lackerat trä, en skärm i vitt glas, uttag för 9 lampor, höjd ca 180 cm.

Slitage, smärre skador, möjligen senare bemålning. Kräver ny el.

Proveniens

Enligt uppgift har lampan hängt på Per Brahegymnasiet i Jönköping. Huvudbyggnaden ritades i nyklassicistisk stil av stadsarkitekten August Atterström och invigdes 18 oktober 1913.