498
1301639

Waldemar Lorentzon

(Sverige, 1899-1984)
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
106 000 - 133 000 EUR
111 000 - 139 000 USD
Klubbat pris
3 050 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Waldemar Lorentzon
(Sverige, 1899-1984)

"Tennisspelare"

Signerad Lorentz. Utförd 1928-29. Olja på duk 76 x 50 cm.

Proveniens

Konstnären Esaias Thoréns samlingar, Halmstad.
Fredrik Roos samling.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 451, "Moderna", 12-15 maj 1987, kat nr 22.
Privat samling.

Halmstadsutställningen, 20 juni - 5 augusti 1929, kat nr 10.
Göteborgs konstförening, "Halmstadgruppen februari 1930", katnr 38.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, ”Halmstadgruppen 60 år. Halmstad – Berlin – Paris – Halmstad”, 7 april – 4 juni 1989, kat nr 70.
(Troligtvis) Mjällby Konstgård, Halmstad, ”Halmstadgruppen 60 år. Halmstad – Berlin – Paris – Halmstad”, 16 juli – 17 september 1989.
Amos Anderssons konstmuseum, Helsingfors, "Föreningen Nutidskonst 50-årsjubileum", 6 oktober - 26 november 1989, kat nr 24.
Mjellby konstmuseum, Halmstad, "I Légers ateljé", 10 juli - 2 oktober 1994, kat nr 95.

(red) Louise Robbert, "Halmstadgruppen 60 år. Halmstad - Berlin - Paris - Halmstad", 1989, avbildad i färg sid 146.
Viveka Bosson, "Halmstadgruppen. A force in 20th century Swedish art", 2009, avbildad i färg sid 34.

Den 8 februari 1924 anlände Waldemar Lorentzon och hans kusin Erik Olson till Paris. Den kosmopolitiska dynamiken i den franska huvudstaden gjorde starkt intryck på de båda unga konstnärerna. Den 1 mars flyttade de till skulptören Källströms två rum på Rue Notre-Dame-des-Champs 86, en välkänd adress i konstnärskretsar. Isaac Grünewald hade ateljé en trappa upp, alldeles intill kompositören Gösta Nystroem. Ett par dagar efter inflyttningen blev Lorentzon och Olson presenterade för Léger i hans ateljé som låg mitt över gården. Detta möte kom att få stor betydelse för de unga konstnärernas fortsatta utveckling under 1920-talet. Légers kubistiska måleri blev en viktig impuls samt inspirationskälla och både Lorentzon och Olson absorberade mästarens teorier när de började som elever i Légers skola ”Academie Moderne”.

Léger förde vidare sina idéer till eleverna och inspirerade dem att uppfatta de plastiska formerna i den närmaste omgivningen: trafikskyltarnas skivor, fabriksskorstenarnas tubformer med mera. De lärde sig att bygga upp bildytorna med arkitektoniska storskaliga former samt avgränsade volymer i rena och klara färger.

Mot slutet av 1920-talet utförde konstnärerna i Halmstadgruppen ett flertal målningar med atletiska figurer i rörelse uppbyggda av rytmiska sicksack-linjer. I det aktuella verket ”Tennisspelaren” utförd 1928-29 omsätter Lorentzon Fernand Légers lärdomar i praktiken. Tennisspelarnas kroppar har antagit plastiska, turbinliknande former som i det närmaste ser maskintillverkande ut. Färgfälten är avgränsade med tydliga konturer och kontrasterar mot varandra och nätets dramatiska vinkel skapar en djupverkan i bilden.

Waldemar Lorentzons sällsynta målningar från andra hälften av 1920-talet utgör en höjdpunkt i hans konstnärskap, innan han tillsammans med övriga medlemmar i Halmstadgruppen övergår till surrealismen under 1930-talet.

Konstnär